Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 Żywność bioaktywna receptą na zdrowie

Dieta większości ludzi jest zbyt uboga. Żywność bioaktywna miałaby chronić przed chorobami takimi jak cukrzyca, miażdżyca i nowotwór.

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy, nie jest dla nas obojętne. Ale czy jedząc w pośpiechu, zastanawiamy się, z czego składa się nasz posiłek?

Naukowcy na co dzień zajmujący się żywnością przekonują, że nasze jedzenie odgrywa zasadniczą rolę w regulacji wszystkich procesów życiowych. Przeciętny człowiek zjada rocznie około 30 ton produktów spożywczych, a to oznacza ogromny strumień związków chemicznych, który przepływa przez nasz organizm. Im bogatsza i lepiej zbilansowana będzie nasza dieta, tym lepiej.

Niestety, jak pokazują statystyki dieta większości z nas jest zbyt uboga i monotonna. Coraz częściej też zapadamy na choroby cywilizacyjne. Ale jak się okazuje – jest na to sposób. Poznańscy naukowcy z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, Uniwersytetu Przyrodniczego twierdza, że badaniami genetycznymi możemy wykazać pewne predyspozycje do zachorowań, chociażby na choroby nowotworowe bądź cywilizacyjne – cukrzycę, miażdżycę czy otyłość. Kiedy będziemy wiedzieć, kto jest szczególnie narażony na określone choroby, możemy – wskazując pewne grupy produktów, które zawierają dużo antyoksydantów , na przykład owoce czy warzywa – promować spożycie większej ilości tych produktów, wspomagając nasz organizm w walce z tymi schorzeniami.

Produkty spożywcze, nad którymi pracują poznańscy naukowcy to coś, czego jeszcze nie było. Ma to być linia całkowicie nowych produktów , które są projektowane od podstaw. W ich skład wejdą specjalnie wyselekcjonowane składniki roślin, wyłącznie pochodzenia naturalnego. I jak zapewniają badacze, nie będzie tam żadnej dodatkowej chemii. Co ważne, nie mają to być suplementy diety, w postaci kapsułek czy tabletek, tylko produkty, które jemy na co dzień – tyle że o wiele zdrowsze i dobrane specjalnie do naszych potrzeb.

Pozostaje tylko kwestia ceny. Naukowcy mają nadzieję, że uda się wyprodukować bioaktywne jedzenie za przystępna cenę. Pierwsze produkty mają pojawić się w sklepach za dwa, trzy lata.

 

Źródło: tvp.info / Katarzyna Kaczmarek

data dodania: 2012-06-22 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Zadbaj o starość

Przeciętny Polak żyje prawie 73 lata, a przeciętna Polka – 81 lat. To o 3 lata dłużej niż w 2000 roku i prawie 6 lat dłużej niż 20 lat temu. Jednak nie zawsze cieszymy się zdrowiem i dobrym samopoczuciem do ostatnich dni. Jak możemy to zmienić i poprawić jakość życia w podeszłym wieku, dyskutowali eksperci podczas debaty firmy Bayer we współpracy z tygodnikiem „Newsweek”.

2014-12-19 czytaj

Postanowienia noworoczne - zamień marzenia na cele

Chcesz wprowadzić w życie jakąkolwiek zmianę: zmienić sylwetkę, pracę, życie osobiste? Nowy rok stwarza szansę, aby wprowadzić pomysły w życie. Potrzebujesz tylko dobrego planu. I siebie gotowego do jego wykonania. Jak to zrobić, by się udało? Jeśli zdecydujesz się na działanie, za rok będziesz już w zupełnie innym miejscu.

2014-12-19 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009